Prim CHOMUTICE již po sedmnácté PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 19. září 2011 20:31

 Zdroj: www.zea.cz

(ruz) V pátek 2. září 2011 se konal již 17. ročník chovatelského dne „PRIM Chomutice 2011, memoriál Ing. Ladislava Hátle“. Po skromných začátcích se tato přehlídka stala vrcholným setkáním chovatelů a příznivců zemědělství Jičínska, východních a severních Čech a letos i Středočechů. V tomto ročníku se předvedly špičky holštýnských krav těchto oblastí, nejlepší prvotelky, nejlepší krávy na 2. a další laktaci a krávy s nejlepším vemenem. V doprovodném programu se představily mažoretky z Hořic, došlo i na soutěž v přetahování podniků o bečku piva a soutěž v pití mléka. V mezičase pořadatelé připravili ukázku výcviku služebních psů a velmi zajímavá byla i drezura koní.

Hlavními pořadateli přehlídky jsou AGRO Chomutice a Chovservis Hradec králové, tradičním sudím chovatelského dne byl ing. R. Škrabal. V rámci tradiční přehlídky skotu bylo předvedeno 8 kolekcí dojnic holštýnského plemene a celkem se v předvadišti ukázalo 39 kusů dojnic. Bonitér Českomoravské společnosti chovatelů hodnotil dojnice ze zúčastněných chovů podniků AGRO Chomutice a.s. farma Staré Smrkovice, AGRO Chomutice a.s. farma Třtěnice, AGRO Chomutice a.s. Donín- Hrádek nad Nisou, AGRO Žlunice a.s., ZEAS Podhorní Újezd a.s., PERSEUS a.s. Běchary a Karsit Agro a.s. Mezi nováčky se na akci objevily Zemědělská akciová společnost Březno, stáj Židněves, Poděbradská Blata, a.s., stáj Kouty, Montamilk s.r.o. Kamenné Zboží a Rolnická a.s. Králíky.

V předváděcím kruhu nakonec bonitér rozhodl takto: Mezi prvotelkami se nejlépe umístila dojnice číslo 199925952 CZ, chovatele Rolnická Králíky, po otci GARTON NXA 179, která za 134 dnů po otelení nadojila 9063 kg mléka. Zároveň tato dojnice byla vyhodnocena jako dojnice s nejlepším vemenem. Vítězkou mezi staršími dojnicemi se stala dojnice číslo 189593921 CZ, chovatele Poděbradská Blata, stáj Kouty, po otci HARRY NXA 500, která za druhou laktaci nadojila 11 928 kg mléka při 383 kg bílkovin a 403 kg tuku. Šampiónkou výstavy se stala opět dojnice číslo 199925952 z Králík.

Chovatelský svátek v Chomuticích přiblížil široké veřejnosti i to, že české mléko umíme a chceme dělat!

 

Aktualizováno Sobota, 01. říjen 2011 09:48